Fest'e dair hizmetlerimiz gezi kültürü basında fest linkler e-habere üyelik bize ulaşın Fest event anasayfa genel koşullar

FEST'e Dair
KÜLTÜR GEZİLERİNDE BİR NUMARA…

FEST Seyahat Acentası13 Ağustos 1985 tarihinde kuruldu. O günden bu yana Turizm Bakanlığının A 1410 Sayılı İşletme Belgesi ile yurtdışından Türkiye'ye turist getiriyor, onlara Türkiye'de geziler düzenliyor, yerli gezginleri de İstanbul'da, Anadolu'da ve dünyada gezdiriyor. FEST'in sahibi SUN TURİZM ve TİCARET A.Ş. adlı bir şirket.


FEST gerek yabancı turistler gerekse yerli turistler açısından kültür turizminin öncüsü. FEST 1985'den bugüne yabancı turistlere Türkiye'de çok başarılı toplumsal konulu, tematik turlar yaparken 1988'de yerli gezginlerimize de kültür gezileri yapmaya başladı.


2005'de kültür gezilerimiz 17. yılını yaşıyor. Kültür gezilerine Tarih ve Toplum Dergisi işbirliği içinde "Köşe Bucak İstanbul" gezileri ile başladık. "Adım Adım İstanbul" "İstanbul'la Tanışın" gezilerini Doğu Anadolu, Batı Anadolu, Orta Anadolu, Kapadokya ve yurtdışı kültür gezileri izledi.


FEST bıkmadan, usanmadan, severek, geliştirerek, karda, kışta, yağmurda, çamurda, eksilmeyen, giderek artan bir ilgiyle KÜLTÜR GEZİLERİ 'ni sürdürüyor. Bu girişim 17 yıldır sürüyor. Her olumlu çabanın kısa sürede tükendiği ya da tüketildiği Türkiye'de böylesi bir girişimin 17 yıldır sürmesi ve kurumlaşması oldukça önemli.


İstanbul ve çevresinde yetmişi aşkın güzergaha uzmanlarıyla geziler yaptık. Kırk yıllık, elli yıllık binlerce İstanbulluyu İstanbul ile yeniden buluşturduk, İstanbul bilinci yarattık. Ardından Doğu Anadolu da dahil, Anadolu'nun çeşitli bölgelerini gezdik. Yok olmaktaki güzellikleri yakaladık. Tartıştık, varolan bilgileri ortaklaşa aşmaya, tarih bilincini ve çevre duyarlılığını birlikte geliştirmeye çalıştık. "İçre olduğumuz deryayı bilmeye" çabaladık. Doğanın ve kültürel mirasın yeniden yaşanmasına dayalı, oldukça yorucu, yoğun, ama edilgin olmayan, etkin bir dinlenceyi, "farklı olan"ı yaşadık.


Tarihi hâlâ yaşayan kalıntılarıyla bir kültür mirası olarak yaşamak istedik. Dünü anlamak ve yarını kurmak için, ortak kültürel varlığımıza sahip çıkmak için, maviyi ve yeşili sevmek ve korumak için GEÇMİŞE YOLCULUKLAR yaptık.


Günlük ya da hafta sonu kültür gezilerimize katılanlara bir bilgi broşürü verilmesi, yurtdışı gezilerinden önce gezilecek yerlere ilişkin dia gösterili bir hazırlık toplantısı yapılması ve geniş bir bilgi broşürü dağıtılması, yurtiçi ya da yurtdışı uzun gezilerde "extra tur" satılmaması, "herşey dahil" tam gün geziler yapılması Türkiye turizminde "İLK"lerdendi. Varolanlardan farklı bir yaklaşımla, tarihsel, kültürel anlatımlarla dolu dolu, yoğun programlarla, özverili uzman rehberlerle önceden belirttiğimiz maddi koşullara harfiyen uymamız, hatta bazen müşterilerimize maddi sonucunu yansıtmadan programda olmayan yerleri bile gezilerimize katmamız sonucu gezilerimiz büyük ilgi gördü. Gezi kültürüne yeni bir anlam kazandırdık, yeni bir parantez açtık.


15 yıllık bir süreçte turlarımızı gerçekleştiren uzman rehberlerin, hocalarımızın bilgi ve deney düzeyi ile Türkiye'de yurtiçi ve yurtdışı turlarda varolan düzeyi yükselttik, yeni bir içerik sağladık. Yeni güzellikleri, yeni örenyerlerini tanıttık, yeni güzergahlar yarattık. Çok sayıda kişiye tarihsel-kültürel mirası algılama ve sahiplenme coşkusu aşıladık. FEST için önemli olan; gezilecek yerlerin uzmanlarla birlikte gerçek bir tarihsel, arkeolojik, toplumsal ve kültürel yaklaşım içinde, sivil tarihi ile birlikte algılanabilmesi ve insanlarımızın İstanbul'a, Anadolu'ya, dünyaya yabancılaşmasını aşma çabalarına katkıda bulunabilmemizdir. ÖNEMLİ OLAN BAZI YERLERİ GÖRMEK DEĞİL, O YERLERİ ALGILAMAKTIR .


Bu 15 yıl içinde değişik kültürel etkinliklerimiz oldu. 1992 yılında gerçekleştirdiğimiz "Buharlı Tren ile Sapanca Gezisi" değişik şair ve yazarlarla "kitap sohbetleri", göl çevresinde gezinti, orman yürüyüşü, canlı müzik, şiir dinletisi gibi keyifli anları içermişti. Bir süre yürüyüş turları yaptık. Değişik mekanlarda KÜLTÜR GEZİLERİ 'ne katılanların katkısıyla "dialı söyleşiler" gerçekleştirdik. Değişik yayınlardaki yazılarla KÜLTÜR GEZİLERİ kavramını yaymaya çalıştık. Tarih, sanat ve arkeolojiye ilişkin "seminer"leri başlattık.


Türkiye'den Özbekistan'a, Kamboçya'ya, Laos'a, Vietnam'a. Machu Picchu'ya, Peru'ya, Bolivya'ya, Nikaragua'ya, Küba'nın tamamına, Yucatan'a, Paris'in tüm Müzeleri'ne, Polonya'ya, Berlin, Postdam, Weimar, Erfurt'a, Fransa'nın Brötanya bölgesine, İrlanda'ya, İskoçya'ya, "kültür gezisi" yaklaşımı içinde 25 kişi üzerindeki grupları ilk kez FEST Seyahat Acentası götürdü. Olaylı Belfast'ı ve İrlanda'nın kuzeyindeki jeoloji harikası Giants Causeway'i Türkiye'den ilk kez FEST grupları gezdi. Grup olarak Hasankeyf'e, Midyat'a, Haho'ya, Güneyce Köyü'ne, Peç'e, Cesky Krumlov'a Zigetvar'a, Briksdal Buzulu'na, Girit'e, San Cristobal'e, Kacuraho'ya, Sucoğ'a, Fas'ın Merzuga Çölü'ne, Santa Clara'daki Che'nin Mezarı'na... ilk kez FEST grupları gitti. Böylesi büyük grupları Güney Hindistan'a, Racastan'ın tamamına, Sumatra ve Java adalarına, Patagonya'ya, Geniş İran'a, Ladak'a Daramsala'ya, Yemen'e, Myanmar'a, Tibet'e, Butan'a, Moğolistan'a, Gobi Çölü'ne, Kanada Kayalıkları'na, Sri Lanka'ya, Karnataka'ya, Irian Jaya'ya, Sulawesi Adası'na, Libya'ya, Etiyopya'ya ilk kez FEST götürdü. İlk kez yurtdışına sadece "Müze Gezileri" turunu FEST gerçekleştirdi.


Tarih ve kültür tutkunları için "FEST KÜLTÜR GEZİLERİ" artık birer klasik oldu.

 


Adres: Barbaros Bulvarı, Barbaros Apartmanı, No:74, K.7, D.20 34349 Balmumcu-İstanbul/TURKEY
Telefon: (0 212) 216 10 36 - 37 (pbx)
Faks: (0 212) 216 10 30 E-Mail: [email protected]

Copyright by FEST TRAVEL    Web Tasarımı entegresoft